Ćwiczenia usprawniające nadmierną lordozę

Gimnastyka korektywna zmierza do łagodzenia nadmiernej lordozy lędźwiowej oraz wzmacniania wielu grup mięśniowych, zabezpieczając tym samym osobę chorą przed przeciążeniem oraz nadmiernymi ruchami. Zaproponowane ćwiczenia odbywają się w pozycji leżącej, półleżącej, siedzącej oraz stojącej. Końcowy etap ćwiczeń obejmuje uruchomienie kręgosłupa oraz zwiększenie jego ruchomości poprzez wykonywanie czynności rozciągających i rozluźniających.

Plan ćwiczeń usprawniających nadmierną lordozę obejmuje początkowe uświadomienie choremu prawidłowego położenia miednicy. Pacjent powinien leżeć na grzbiecie ze zgiętymi kolanami, jedną rękę trzymać na brzuchu, a drugą przesuwać pod lędźwiami, wyczuwając w ten sposób położenie miednicy, zarówno przy wyginaniu i spłaszczania okolicy lędźwiowej, jak i podczas prostowania oraz zginania nóg. Podobne wyczuwanie ułożenia miednicy zaleca się wykonywać w pozycji siedzącej, na krześle lub ławce, przy jednoczesnym wyginaniu okolicy lędźwiowej naprzemiennie do przodu i do tyłu. Ułożenie rąk pozostaje takie samo, jak w pierwszym ćwiczeniu. Pogłębianie i spłaszczanie lordozy lędźwiowej może być wykonywane także w pozycji stojącej, w odległości około 20 centymetrów od ściany, z jednoczesnym oparciem grzbietu o ścianę.

Kolejne ćwiczenie polega na utrzymaniu elastyczności mięśni krzyżowo-lędźwiowych, a także wiązadeł krzyżowych tylnych. W tym celu pacjent leży w pozycji na grzbiecie z nogami zgiętymi w stawach biodrowych oraz kolanowych. Fizjoterapeuta naciska w tym czasie rytmicznie na kolana, unosząc powoli miednicę pacjenta od podłoża. W następnym ćwiczeniu pacjent musi już samodzielnie przyciągać zgięte podudzia do klatki piersiowej. Ćwiczenie w pozycji siedzącej z wyprostowanymi podudziami polega na zbliżaniu rąk do stóp zgiętych w stawach skokowo-goleniowych poprzez pochylanie się do przodu. Należy pamiętać o tym, żeby ćwiczenia te wykonywać rytmicznie i synchronicznie, przy odpowiednim oddychaniu – wydech następuje w czasie zginania, a wdech podczas prostowania.

Plan ćwiczeń usprawniających obejmuje również wzmocnienie mięśni brzucha oraz pośladków. W ramach ćwiczeń mięśni brzucha zaleca się leżenie na grzbiecie z rękoma położonymi na karku. Należy zbliżać kolana do klatki piersiowej i unosić głowę na wydechu, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej na wdechu. W tej samej pozycji można zginać nogi wraz z odrywaniem pośladków od podłoża i unosić głowę na wydechu, a następnie powracać do pozycji wyjściowej na wdechu. Ćwiczeniem zamiennym może być również oparcie stóp o podłoże oraz unoszenie tułowia wraz z wymachem rąk przed siebie na wydechu. Powrót do pozycji wyjściowej również następuje na wdechu. Wszystkie powyższe ćwiczenia należy wykonywać powoli oraz bardzo dokładnie, unikając reakcji bólowej, a przede wszystkim przeciwdziałając lordozie.

Ćwiczenia mięśni pośladkowych zmierzają do przywrócenia prawidłowego położenia miednicy. Plan ćwiczeń łączy w sobie skurcze statyczne mięśni brzucha oraz pośladków, a także skurcze dynamiczne, które najlepiej jest wykonywać w pozycji leżącej na brzuchu na stole ze zwisającymi nogami. W ramach ćwiczeń powoli unosi się nogi ku górze bez pogłębiania lordozy lędźwiowej.

Ostatni etap ćwiczeń ma na celu przywrócenie możliwie najbardziej prawidłowej postawy ciała. Dotyczy on codziennego funkcjonowania człowieka w różnych pozycjach. Aby uniknąć pogłębiania lordozy, należy chodzić z lekko zgiętymi kolanami, na niskich obcasach, wraz z jednoczesnym kołysaniem miednicy ku tułowi oraz wciąganiem brzucha. W trakcie siedzenia należy umieszczać kolana nieco wyżej niż biodra. W samochodzie warto zbliżyć siedzenie do kierownicy, albo umieścić poduszkę pod udami, czy też za lędźwiami. Celem uzyskania właściwej pozycji leżącej, należy używać raczej twardych materaców. W trakcie leżenia na grzbiecie warto umieszczać poduszkę pod kolanami.

Aby uniknąć postaw pogłębiających lordozę, należy pamiętać o tym, aby nie pochylać się nadmiernie do przodu, szczególnie przy wyprostowanych nogach. Warto unikać poza tym nieruchomego stania, zimna oraz przeciągów. Zalecane ćwiczenia powinny być wykonywane codziennie. W razie wystąpienia bólów należy stosować ciepło oraz rozluźniające ułożenie ciała. Osoby zbytnio usztywnione powinny wykonywać więcej ćwiczeń dynamicznych, z kolei osoby posiadające wiotką budowę, powinny stosować raczej ćwiczenia statyczne.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.