Patologiczna lordoza: zniesienie lordozy szyjnej i lędźwiowej

Zaburzenia w prawidłowej postawie ciała dotyczą najczęściej zniesienia lordozy, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym. Jest to związane w większości wypadków ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych, miejscowymi stanami zapalnymi, rwą kulszową, czy skurczami mięśni przykręgosłupowych w reakcji na ból wywołany jakimś urazem. Odruchowy skurcz mięśni powoduje prostowanie krzywizny kręgosłupa, nasilając tym samym dolegliwości bólowe. Zdecydowanie rzadszą przyczyną zniesienia lordozy okazują się wady wrodzone oraz wady nabyte kręgosłupa. Dolegliwości związane ze spłyceniem lordozy szyjnej mogą być spowodowane pojawieniem się tak zwanych osteofitów na tylnych wyrostkach kręgowych. Są to małe guzki z tkanki kostnej, które w miarę swojego rozrostu, przedostają się do kanału kręgowego, a także szpar, znajdujących się pomiędzy krążkami kręgowymi. W dość krótkim czasie pojawiają się silne bóle, które spowodowane są uciskiem struktur kostnych na rdzeń oraz korzenie nerwowe. Spłycenie lordozy szyjnej może ponadto stanowić wynik rozciągnięcia mięśni, które pełnią funkcję stabilizatorów odcinka szyjnego kręgosłupa. W wyniku złej postawy ciała i wpływu innych czynników zewnętrznych, zarówno mięśnie karku, jak i więzadła zaczynają stopniowo się osłabiać. Doprowadza to do zmniejszenia siły ich skurczu, a tym samym uniemożliwienia trzymania głowy we właściwej pozycji.

Głównym objawem zniesienia lordozy szyjnej i lędźwiowej jest ból, charakteryzujący się zróżnicowanym natężeniem. Ból ten bardzo często jest napadowy – może trwać od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. W przypadku spłycenia lordozy szyjnej dolegliwości bólowe pojawiają się w okolicy szyi i karku, ale mogą też wystąpić na skroniach i w oczodołach. Niekiedy ból promieniuje nawet do rąk. Oprócz bólu, częstym objawem są także liczne zaburzenia neurologiczne, które stanowią wynik ucisku na rdzeń oraz korzenie nerwowe. Do najczęstszych tego rodzaju dolegliwości zalicza się przede wszystkim: zawroty głowy, oczopląs, szum w uszach, niedowłady mięśni oraz zaburzenia snu.

Podstawowym krokiem w ramach leczenia spłycenia lordozy jest całkowita zmiana wszystkich, dotychczasowych nawyków, związanych z postawą ciała. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na to, jaką przyjmujemy postawę w trakcie chodzenia, siedzenia, a także wykonywania codziennych obowiązków. W ramach właściwej terapii zaleca się zakup dobrej poduszki ortopedycznej, która jest wykonana ze specjalnej pianki zapamiętującej kształt. Konieczne jest także rozpoczęcie systematycznej rehabilitacji pod okiem wykwalifikowanego fizjoterapeuty.

Nie ma jeszcze komentarzy! Śmiało, bądź pierwsza/y! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.